Kilka uwag ode mnie
.
* Aby zęby wybielać, muszą być one zdrowe, a plomby szczelne, w przeciwnym razie będzie to proces bolesny.
* Sam żel można kupić w sklepach zaopatrzenia stomatologicznego po 16 zł za strzykawkę (przynajmniej u mnie jest taka cena), reszta kwoty składająca się na wybielanie w gabinetach metodą nakładkową, to przygotowanie nakładek, cena wizyt kontrolnych plus oczywiście zarobek gabinetu.
* Nakładki przygotowane za pośrednictwem gabinetu stomatologicznego mają takie specjalne kieszonki, w których gromadzi się żel, dzięki czemu lepiej przylega do zęba i nie wypływa, a których samodzielnie nie da się uzyskać.
* Kuracji wybielającej nie wolno stosować zbyt długo, bo można osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego i doprowadzić do tego, że zęby staną się szare. To między innymi dlatego wybielanie pod kontrolą stomatologa jest bezpieczniejsze.
* Jeśli zęby podczas wybielania bolą, to należy na jeden dzień przerwać kurację. Warto też wiedzieć, że im mniejsze stężenie żelu, tym łagodniejsze działania na zęby, ale efekt osiąga się ten sam. Różnica jest taka, że aktywna substancja przy żelu o dużym stężeniu działa krócej (chodzi bodajże o proces utleniania), zatem dla osiągnięcia tego samego efektu im niższe stężenie, tym dłużej trzeba trzymać żel na zębach. Przy czym na przykład żel o dużym stężeniu nakładany na całą noc już po dwóch, trzech godzinach przestaje aktywnie działać, a żel o mniejszym stężeniu wybiela zęby relatywnie dłużej.
* Aby zlikwidować nadwrażliwość zębów, równocześnie z wybielaniem warto stosować pastę zielony Elmex albo Sensodyne do nadwrażliwych zębów.
* W trakcie wybielania i przez dwa tygodnie po nim warto stosować GC Tooth Musse (do kupienia w skleach zaopatrzenia stomatologicznego lub na Allegro), czyli tak zwane płynne szkliwo, które działa na zęby zbawiennie.
* Wybielaniu ulega samo szkliwo, dlatego im jest ono grubsze (na przykład u ludzi młodych w porównaniu z dojrzałymi), tym osiągnięty efekt bardziej spektakularny.
* Są zęby, które wybielaniu poddają się bardzo opornie i można wybielić je na przykład tylko o dwa, trzy tony, podczas gdy inne o sześć, a nawet więcej.
* Może się zdarzyć, że zęby wybielą się nierównomiernie, wtedy powstaną na nich białe plamy - jest to związane z nierównomierną grubością szkliwa, a czasem spowodowane także innymi czynnikami.
* Oczywiście w trakcie kuracji i około dwa tygodnie po niej trzeba stosować tak zwaną białą dietę, w przeciwnym razie cały wysiłek może zostać zniweczony. Jest to konieczne, bo wybielane zęby są odwodnione i wtedy chłoną wszelkie płyny, które znajdują się w jamie ustnej - płyny (także pokarmy) kolorowe niestety je zabarwiają.